LAJME
VR

Çfarë janë bërthamat e fortifikuara të orizit& Roli i saj në Indi? | Chenyang

prill 19, 2023
Çfarë janë bërthamat e fortifikuara të orizit& Roli i saj në Indi? | Chenyang

Çfarë janë bërthamat e fortifikuara të orizit& Roli i saj në Indi? | Chenyang

Kokrrat e fortifikuara të orizit janë kokrra orizi që janë ose të veshura ose të shtrydhura me përzierjen e duhur të vitaminave, mineraleve2 mikro-ushqyesve të tjerë, duke përfshirë një përzierje pluhuri të lëndëve ushqyese që nganjëherë pluhurosen në oriz të pafortifikuar. Qeveria e Indisë kontribuon me mbi 300 lakh ton oriz. mbuluar nënAkti Kombëtar i Sigurisë Ushqimore, 2013 ku Qendra ka ndarë 328 akh ton oriz nën NFSA për skema të tilla siPDS, MDM dhe Skema e integruar e zhvillimit të fëmijëve (ICDS) në 2021-2022. Këto bërthama të fortifikuara të orizit formojnë një aspekt vendimtar të lndisëPolitika e Shëndetit të Kombit pasi ka fuqinë për të luftuar urinë e fshehur&luftoni kequshqyerjen duke bërë një përmirësim të provuar në shëndetin fizik të çdo fëmije që konsumon oriz të pasur me hekur për 6 muaj.

Fortifikimi i orizit është një strategji me kosto efektive për të trajtuar mungesën e mikronutrientëve në vendet me konsum të lartë për kokë banori. Prodhimi i bërthamave të orizit të fortifikuar kryesisht përfshin burimin e bërthamave të fortifikuara të orizit (FRK) nga prodhuesi dhe përzierjen e 1 pjesë të bërthamës së orizit të fortifikuar me 50 deri në 200 pjesë (përgjithësisht 1:100) oriz të lëmuar të papërpunuar, të pastruar, të pasuar nga Magazinimi dhe Paketimi me shumicë. Shpenzimet e fortifikimit përfundojnë nga një sërë variablash të përshtatshëm si struktura dhe kapaciteti i industrisë së orizit, kompleksiteti i politikës së zinxhirit të furnizimit dhe mjedisi rregullator dhe shkalla e programit përkatës. Prandaj,Autoriteti i Sigurisë Ushqimore dhe Standardeve të lndisë (FSSAl)ka vendosur standarde për të rregulluar prodhimin, furnizimin e prokurimit& promovimi i bërthamave të fortifikuara të orizit.

Cilat janë përfitimet e fortifikimit?

Qëllimi kryesor i orizit të fortifikuar është të përmbushë qëllimet ushqyese për konsumatorin.

Lehtësinë e përdorimit: Ky është një nga përfitimet më të mëdha të fortifikimit. Si një ushqim bazë i përdorur gjerësisht, është e thjeshtë të zëvendësohet orizi standard me oriz të fortifikuar për të rritur profilin ushqyes të një diete të thjeshtë.


Rreth Chenyang

Jinan Chenyang Technology Co, Ltd., themeluar në vitin 2005, është një prodhues profesional imakineri ushqimore për snackdhemakineri të fortifikuar të orizit. Kompania ka 120 punonjës, më shumë se 60 personel profesional dhe teknik dhe ka një fabrikë moderne montimi që mbulon një sipërfaqe prej më shumë se 10,000 metra katrorë. Vitet e përpjekjeve të pandërprera, kompania ka marrë dhjetëra teknologji të patentuara dhe të drejta autori të softuerit, dhe ka kaluar certifikimin ISO9001, certifikimin SGS, certifikimin e sigurisë së produktit BE CE, certifikimin gjerman TUV, etj. Produktet eksportohen në më shumë se 100 vende dhe rajone. dhe priten mirë nga klientët. Mirëpresim klientët e rinj dhe të vjetër brenda dhe jashtë vendit për të vizituar kompaninë tonë për të udhëhequr bashkëpunimin dhe për t'ju ofruar mbështetje të fortë. Fabrika jonë mbulon një sipërfaqe prej më shumë se 8000 metra katrorë dhe ka më shumë se 200 komplete linjash të ndryshme prodhimi dhe pajisje mekanike. Që nga themelimi i fabrikës, ne i kemi kushtuar gjithmonë rëndësi cilësisë së produktit dhe kemi kaluar me sukses certifikimin e sistemit të menaxhimit të cilësisë ISO9001, certifikimin SGS, certifikimin BE CE të sigurisë së produktit dhe certifikimin gjerman TUV, dhe përpiqemi të ndërtojmë "Chenyang" në një botë. markë e makinerive ushqimore të klasës.


Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
Shqip
Türkçe
हिन्दी
Ελληνικά
العربية
Español
français
한국어
Português
русский
Gjuha aktuale:Shqip