LAJME
VR

Cili është ndryshimi midis ushqimit të qenve të pjekur dhe ushqimit të fryrë të qenve? | Chenyang

janar 31, 2023
Cili është ndryshimi midis ushqimit të qenve të pjekur dhe ushqimit të fryrë të qenve? | Chenyang


Mënyra më e mirë për të dalluar ushqimin e pjekur të qenve nga ushqimi i fryrë i qenve është që përderisa janë ushqim për qentë e pjekur, ata do të shkruajnë të pjekur ose të pjekur në kinezisht në paketim.


1. Rrjedha e përpunimit të ushqimit të fryrë për kafshët shtëpiake

Lëndët e para → thërrmim parësor → sitë → shtypje dytësore → sitë → përzierje të përbërësve (shtimi i vitaminave, elementëve gjurmë, etj. gjatë këtij procesi) → nxjerrje → tharje → spërkatje (zakonisht vaj, shije) → ftohje → produkt i përfunduar.

2. Rrjedha e përpunimit të ushqimit të pjekur për kafshët shtëpiake

Përgatitja e lëndës së parë→thërmimi dhe sitja→përzierja e përbërësve→derdhja me nxjerrje→ftohje→tharje në temperaturë të ulët→sterilizimi→ erëza.

Mund të shihet se ndryshimi më i madh midis grurit të fryrë dhe të pjekur është procesi i ndryshëm i prodhimit. Procesi i drithit të fryrë është kryesisht përdorimi i temperaturës së lartë dhe presionit të lartë në makinën e fryrjes, dhe pastaj shndërrimi i tij në formën e grimcave individuale përmes kallëpit; Ushqimi i pjekur nuk përdor avull me temperaturë të lartë ose presion të lartë, por piqet dhe thahet në temperaturë të ulët në furrë. Krahasuar me procesin e përgjithshëm të fryrjes, ushqimi i qenve i pjekur në temperaturë të ulët ka më pak proces të fryrjes dhe procesi i fryrjes është ndryshuar në proces të nxjerrjes së ftohtë. Përmbajtja e shtuar e mishit të freskët është e lartë (procesi është më i thjeshtuar), humbja e lëndëve ushqyese është më e vogël, aroma e mishit të freskët ruhet në masën më të madhe dhe shija rritet. Dallimi në proces është në përputhje me theksin në reduktimin e humbjes së lëndëve ushqyese në drithërat e pjekur dhe mos shtimin e agjentëve aromatizues.


Ekzistojnë dy dallime kryesore midis grurit të fryrë dhe grurit të pjekur në temperaturë të ulët:

(1) Dallimi ndijor. Ushqimi i pjekur është një ushqim për kafshët shtëpiake me pamje më uniforme, kafe të çelët në krahasim me ushqimin e ekstruduar. Kokrrat e pjekura janë më të ulëta se kokrrat e fryra për sa i përket kohezionit cilësor, fortësisë dhe mprehtësisë fillestare, por kanë më shumë kërkesa për pluhur dhe veshje, e cila është kryesisht për shkak të mungesës së energjisë mekanike të futur gjatë procesit të pjekjes, duke rezultuar në niseshte në produktet e pjekura. Xhelatinizimi është kufizuar.


(2) Dallimi në aromë. Kokrrat e pjekura kishin më shumë hidhësi dhe amëz, dhe karakteristikat e mbetura të shijes (si p.sh. amëzja e grurit, shija e kripur, amëzja e hidhur, shija e vitaminës, shija e mykut, passhija e gjalpit dhe shija e peshkut) ishin më të ulëta se ato të kokrrave të fryra. Arsyeja pse kokrrat e fryra kanë shije të ndryshme lidhet me përbërjet unike të avullueshme të prodhuara gjatë përpunimit.

Jinan Chenyang Technology Co., Ltd., themeluar në vitin 2005, është një prodhues profesional i makinerive të ushqimit të ushqimit të lehtë dhe makinerive për ushqimin e kafshëve shtëpiake. Kompania ka 120 punonjës, më shumë se 60 personel profesional dhe teknik dhe ka një fabrikë moderne montimi që mbulon një sipërfaqe prej më shumë se 10,000 metra katrorë. Vitet e përpjekjeve të pandërprera, kompania ka marrë dhjetëra teknologji të patentuara dhe të drejta autori të softuerit, dhe ka kaluar certifikimin ISO9001, certifikimin SGS, certifikimin e sigurisë së produktit BE CE, certifikimin gjerman TUV, etj. Produktet eksportohen në më shumë se 100 vende dhe rajone. dhe priten mirë nga klientët. Mirëpresim klientët e rinj dhe të vjetër brenda dhe jashtë vendit për të vizituar kompaninë tonë për të udhëhequr bashkëpunimin dhe për t'ju ofruar mbështetje të fortë.Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
Shqip
Türkçe
हिन्दी
Ελληνικά
العربية
Español
français
한국어
Português
русский
Gjuha aktuale:Shqip